Your cart is empty
Upgrade your kitchen ventilation with the GE Profile™ 36" Smart Designer Custom Insert. Delivering 610 CFM of airflow and equipped with stainless steel baffle filters, this insert handles heavy cooking with ease. Four fan speeds plus boost mode and smart connectivity provide ultimate control and convenience. Ideal for custom kitchen designs and culinary enthusiasts.
Design Highlights
- Custom Insert Design
- Stainless Steel Finish
Why You'll Love It
- Integrates seamlessly with custom cabinetry for a discreet look
- Powerful 610-CFM blower to handle high-heat cooking
- Control ventilation and lighting from your smart device
| SKU/Model | UVC9360SLSS |
| Brand | GE Profile |
| Color | Stainless Steel |
| CFM | 610 |
| Width | 36" |
| Fan Speeds | 4 + Boost |
| Filter Type | Stainless Steel Baffle |
| Width | 34.375" |
| Height | 13.5" |
| Depth | 21.125" |
| Weight | 46 lbs |
| UPC | 084691850102 |
| Condition | New |
- Chef Connect
- Dimmable LED Lighting
- Dishwasher Safe Baffle Filters
- Auto-Off
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Included Accessories
- Remote Control
Warranty
1 Year Limited Parts & Labor





