Your cart is empty
Enhance your kitchen’s air quality with the GE Profile™ 30" Wall-Mount Pyramid Chimney Hood. With a powerful 390 CFM blower and four fan speeds, this convertible hood efficiently removes smoke, odors, and grease. The sleek, modern design complements any kitchen, while flexible vented or recirculating installation adapts to your space. Perfect for home chefs seeking both style and performance.
Design Highlights
- Pyramid Chimney Style
- Stainless Steel Finish
Why You'll Love It
- Automatically sync the hood's fan and lights with the cooktop below
- Control your vent hood from anywhere using your smartphone
- Effectively remove smoke, grease, odors and moisture from the air
| SKU/Model | UVW9301SLSS |
| Brand | GE Profile |
| Model | UVW9301SLSS |
| Color | Stainless Steel |
| CFM | 390 |
| Width | 30" |
| Ducting | Convertible (Vented/Recirculating) |
| Fan Speeds | 4 |
| Width | 29.875" |
| Height | 42.125" |
| Depth | 19.6875" |
| Weight | 42 lbs |
| UPC | 084691850126 |
| Condition | New |
- Chef Connect
- Dual LED Dimmable Lighting
- Glass Touch Controls
- Removable Grease Filter
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Included Accessories
- Remote Control
Warranty
1 Year Limited Parts & Labor



