Your cart is empty
Beat the heat in smaller spaces with the GE 5,000 BTU Mechanical Window Air Conditioner. Designed for rooms up to 150 sq. ft., this compact unit offers straightforward mechanical controls for easy operation. It’s the ideal solution for bedrooms, dorms, or home offices needing quick, reliable cooling.
Design Highlights
- Simple, easy-to-use mechanical controls
Why You'll Love It
- Provides basic, effective cooling for very small spaces
- Simple to install and operate
| SKU/Model | AWAS05BWFC |
| Brand | GE |
| Color | White |
| Voltage | 115V |
| Cooling Capacity | 5,000 BTU |
| Recommended Room Size | up to 150 sq. ft. |
| Width | 16.4375" |
| Height | 12.625" |
| Depth | 13.375" |
| Weight | 36 lbs |
| UPC | 084691870009 |
| Condition | New |
- 2 Cooling Speeds and 2 Fan Speeds
- Mechanical Thermostat
- Fixed Chassis
- EZ Mount installation kit
Included Accessories
- Window Installation Kit
Warranty
1 Year Limited Warranty


