Your cart is empty
Transform your laundry experience with the GE 16" Pedestal with Drawer, designed for GE® 28" Front Load Laundry appliances. This pedestal not only elevates your washer or dryer for easier access but also provides a generous storage drawer for all your laundry essentials. It's perfect for busy households seeking both convenience and organization.
Design Highlights
- Ergonomic handle
Why You'll Love It
- Reduces bending and stooping
- Keeps laundry essentials organized and out of sight
| SKU/Model | GFP1528SNWW |
| Brand | GE |
| Model | GFP1528SNWW |
| Color | White |
| Height | 16 in |
| Width | 28" |
| Height | 16" |
| Depth | 33.25" |
| Weight | 55 lbs |
| UPC | 084691848542 |
| Condition | New |
- Raises the washer/dryer to a comfortable working height
- Provides storage for laundry supplies
- Stainless steel ball bearings allow for smooth drawer operation
Compatible Products
GFW550GFW650GFW850 series washers and dryers
Warranty
Limited 1-year any part of the accessory




