Your cart is empty
Enhance your laundry setup with the GE 16" Pedestal with Drawer, compatible with GE® 28" Front Load Laundry units. This pedestal raises your washer or dryer for improved ergonomics and includes a roomy drawer for storing detergents and other essentials. It's the smart choice for anyone looking to streamline their laundry routine and reduce clutter.
Design Highlights
- Ergonomic handle
Why You'll Love It
- Reduces bending and stooping
- Keeps laundry essentials organized and out of sight
| SKU/Model | GFP1528PNRS |
| Brand | GE |
| Model | GFP1528PNRS |
| Color | Sapphire Blue |
| Height | 16 in |
| Width | 28" |
| Height | 16" |
| Depth | 33.25" |
| Weight | 55 lbs |
| UPC | 084691848511 |
| Condition | New |
- Raises the washer/dryer to a comfortable working height
- Provides storage for laundry supplies
- Stainless steel ball bearings allow for smooth drawer operation
Compatible Products
GFW550GFW650GFW850 series washers and dryers
Warranty
Limited 1-year any part of the accessory



