Your cart is empty
Redefine your cooking experience with the Frigidaire Professional 36'' Front Control Induction Range with Air Fry. This advanced range features a spacious 6.2 cu. ft. oven with true convection for even baking, and a 5-element induction cooktop for fast, precise heating. The built-in Air Fry technology lets you enjoy crispy favorites with less oil. Designed for culinary enthusiasts and modern families, this range combines cutting-edge technology with professional performance.
Design Highlights
- Front controls for a modern, built-in look
- Sleek glass cooktop
Why You'll Love It
- Cook meals faster with the heat of induction.
- Make healthier and delicious meals with Air Fry.
- Sensors automatically detect the presence of cookware with Auto Sizing™ Pan Detection.
| SKU/Model | PCFI3670AF |
| Brand | Frigidaire Professional |
| Model | PCFI3670AF |
| Color | Smudge-Proof Stainless Steel |
| Cooktop | 5 Element Induction |
| Voltage | 240V / 208V |
| Energy Star | No |
| Oven Capacity | 6.2 Cu. Ft. |
| Oven Cooking System | True Convection |
| Width | 35.875" |
| Height | 36.625" |
| Depth | 25.75" |
| Weight | 250 lbs |
| UPC | 012505513830 |
| Condition | New |
- Air Fry
- True Convection
- TempLock™
- Bridge Element
- Auto Sizing™ Pan Detection
- Smudge-Proof® Stainless Steel
Included Accessories
- Air Fry Tray
- Temperature Probe
Warranty
1-Year Limited Warranty
