Your cart is empty
Enjoy maximum storage and convenience with the Frigidaire Gallery 27.8 Cu. Ft. French Door Refrigerator. This ENERGY STAR® certified fridge features a spacious interior, built-in ice maker, and adjustable shelves for ultimate flexibility. Designed for large households and avid entertainers, it keeps your food fresh and organized while adding a touch of modern elegance to your kitchen.
Design Highlights
- Standard-Depth Design
- Exterior Ice and Water Dispenser
Why You'll Love It
- Keep produce fresh with advanced crisper technology
- Find a place for everything with our flexible organization system
- Enjoy great tasting water and ice
| SKU/Model | GRFS2853AF |
| Brand | Frigidaire Gallery |
| Color | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 27.8 Cu. Ft. |
| Ice Maker | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Water Dispenser | External |
| Width | 36" |
| Height | 69.875" |
| Depth | 36" |
| Weight | 335 lbs |
| UPC | 012505641189 |
| Condition | New |
- CrispSeal® Plus Crispers with Auto Humidity
- SpaceWise® Organization System
- PurePour™ Water Filter
- EvenTemp™ Cooling System
- Smudge-Proof® Stainless Steel
Warranty
1-Year Limited Warranty
