Your cart is empty
Experience convenience and efficiency with the Frigidaire Gallery 1.9 Cu. Ft. Over-The-Range Microwave. Perfect for families and home chefs, this microwave offers a generous 1.9 cu. ft. capacity and 1000 watts of cooking power. Its convertible venting system adapts to your kitchen setup, while the modern design seamlessly complements your appliances. Enjoy quick, even cooking and easy installation for a hassle-free upgrade.
Design Highlights
- Smudge-Proof® Stainless Steel
Why You'll Love It
- Microwave automatically adjusts power levels and cooking times
- Interior easily wipes clean
- Clear, bright view of your cooktop
| SKU/Model | GMOS1962AF |
| Brand | Frigidaire Gallery |
| Model | GMOS1962AF |
| Color | Stainless Steel |
| CFM | 300 |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 1000 Watts |
| Capacity | 1.9 Cu. Ft. |
| Venting System | Convertible (Recirculating/Vented) |
| Width | 29.88" |
| Height | 16.41" |
| Depth | 15.25" |
| Weight | 62 lbs |
| UPC | 012505581162 |
| Condition | New |
- Sensor Cooking
- Effortless Clean™ Interior
- Cooktop LED Lighting
- Three Speed Ventilation Fan
Included Accessories
- Glass Turntable
Warranty
1 Year Limited Warranty
