Your cart is empty
Maximize your food storage with the Frigidaire 27.8 Cu. Ft. French Door Refrigerator. This spacious refrigerator features an external water dispenser and a built-in ice maker, making it perfect for large families and avid entertainers. Energy Star certification ensures efficient operation, while the modern design enhances any kitchen décor. Enjoy fresh food and cold drinks at your fingertips.
Design Highlights
- Stainless Steel Finish
- Exterior Ice and Water Dispenser
Why You'll Love It
- Keeps food fresh by reacting quickly to temperature fluctuations
- Keep produce fresh in our humidity-controlled crispers
- Enjoy great-tasting water and ice
| SKU/Model | FRFS2823AS |
| Brand | Frigidaire |
| Color | Stainless Steel |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 27.8 Cu. Ft. |
| Ice Maker | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Water Dispenser | External |
| Width | 36" |
| Height | 69.875" |
| Depth | 33.375" |
| Weight | 315 lbs |
| UPC | 012505115798 |
| Condition | New |
- EvenTemp™ Cooling System
- CrispSeal® Crispers
- PurePour™ Water Filter
- Large Door Bin Storage
- Full-Width Deli Drawer
Included Accessories
- Water Filter
Warranty
One-Year Limited Warranty
