Your cart is empty
The Frigidaire 1.8 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave offers powerful 1000-watt cooking in a sleek, space-saving design. With a generous 1.8 cu. ft. capacity and convertible venting, it’s perfect for busy families and home cooks. Enjoy easy installation, intuitive controls, and reliable performance for all your quick meals and snacks.
Design Highlights
- Interior LED Lighting
Why You'll Love It
- Large capacity provides ample cooking space
- Easily cook foods with the touch of a button
- Clear, bright view of your cooktop
| SKU/Model | FMOW1852AS |
| Brand | Frigidaire |
| Model | FMOW1852AS |
| Color | Stainless Steel |
| CFM | 300 |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 1000 Watts |
| Capacity | 1.8 Cu. Ft. |
| Venting System | Convertible (Recirculating/Vented) |
| Width | 29.88" |
| Height | 16.41" |
| Depth | 15.78" |
| Weight | 55 lbs |
| UPC | 012505579978 |
| Condition | New |
- Fits-More™ Capacity
- Cooktop LED Lighting
- Two Speed Ventilation
- One-Touch Options
Included Accessories
- Glass Turntable
Warranty
1 Year Limited Warranty
