Your cart is empty
The Frigidaire 13.9 Cu. Ft. Top Freezer Refrigerator is the perfect blend of efficiency and space-saving design. Energy Star certified, it helps you save on energy bills while providing ample room for fresh and frozen foods.
Adjustable shelves and crispers make organization simple, making this fridge ideal for small families or apartments.
Why You'll Love It
- Keep food fresh by preventing warm spots with the EvenTemp™ Cooling System.
- Ensure your food stays fresh as doors automatically close when left ajar.
- Find a place for everything with flexible shelving and door bins.
| SKU/Model | FFHT1425VW |
| Brand | Frigidaire |
| Model | FFHT1425VW |
| Color | White |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 13.9 Cu. Ft. |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27.625" |
| Height | 59.875" |
| Depth | 29.375" |
| Weight | 160 lbs |
| UPC | 012505646001 |
| Condition | New |
- EvenTemp™ Cooling System
- Flexible Interior Storage System
- Auto-Close Doors
- Humidity-Controlled Crisper Bins
Warranty
1 Year Limited Warranty
