Your cart is empty
Experience effortless cooking with the Frigidaire 30" Single Electric Wall Oven. Its 5.3 cu. ft. capacity offers ample space for large roasts, multiple dishes, or holiday feasts. The Ready-Select® Controls make it easy to set precise temperatures and cooking times, ensuring perfect results every time.
Designed for reliability and convenience, this oven is ideal for home chefs who value simplicity and performance. Its sleek design integrates seamlessly into any modern kitchen.
Design Highlights
- Large Oven Window
- Bright Lighting
Why You'll Love It
- Ensures even baking every time
- Easily select options with the touch of a button
- Oven cleans itself so you don't have to
| SKU/Model | FCWS3027AW |
| Brand | Frigidaire |
| Model | FCWS3027AW |
| Color | White |
| Voltage | 240V / 208V |
| Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Energy Star | No |
| Control Type | Ready-Select® Controls |
| Oven Cleaning Type | Self Clean |
| Width | 30" |
| Height | 29" |
| Depth | 24.75" |
| Weight | 140 lbs |
| UPC | 012505512166 |
| Condition | New |
- Even Baking Technology
- Vari-Broil™ Temperature Control
- Ready-Select® Controls
- Self-Cleaning
- Delay Start Baking Option
Included Accessories
- Oven Racks (2)
Warranty
1 Year Limited Warranty
