Your cart is empty
Stay cool and comfortable with the Frigidaire 6,000 BTU Window-Mounted Room Air Conditioner, designed for spaces up to 250 sq ft. This Energy Star rated unit offers efficient cooling and features three fan speeds for personalized comfort. Enjoy a refreshing breeze while keeping energy costs low with this reliable air conditioner. Perfect for bedrooms or small living areas, the Frigidaire air conditioner is your go-to solution for hot summer days.
Design Highlights
- New Design
- White finish
Why You'll Love It
- Efficient cooling
- Customizable airflow
- Easy to use
- Saves energy
| SKU | FHWC064WB1 |
| Brand | Frigidaire |
| Color | White |
| Timer | 24-hour programmable |
| Voltage | 115V |
| Controls | Electronic |
| Fan Speeds | 3 |
| Energy Star | Yes |
| Air Direction | 6-way |
| Coverage Area | Up to 250 sq ft |
| Cooling Capacity | 6,000 BTU |
| Width | 18.5" |
| Height | 13.3" |
| Depth | 15.8" |
| Weight | 44 lbs |
| UPC | 012505117374 |
| Condition | New |
- Energy Saver Mode
- Remote Control
- Advanced Filtration Capable
- Auto Restart
- Sleep Mode
- Filter Check Indicator
Included Accessories
- Remote control
- Window mounting kit
Warranty
1 Year Limited Warranty
