Your cart is empty
Elevate your kitchen's style and performance with the Frigidaire Professional® 42" Pro-Style Canopy Hood. Designed for serious cooks, this powerful canopy hood features three fan speeds to effectively eliminate smoke, steam, and odors from your kitchen. Its convertible design allows for ducted or non-ducted installation, making it versatile for any kitchen layout. With halogen lighting, you can illuminate your cooking space while adding a touch of elegance to your kitchen decor.
Design Highlights
- Professional-style stainless steel design
| SKU | FHPC4260LS |
| Brand | Frigidaire |
| Color | Stainless Steel |
| Size | 42 inches |
| Blower | 600 CFM |
| Filters | Dishwasher-safe stainless steel filters |
| Lighting | Halogen |
| Fan Speeds | 3 |
| Ventilation Type | Canopy Hood, Convertible (ducted/non-ducted) |
| Width | 41.9375" |
| Height | 18" |
| Depth | 22" |
| Weight | 70 lbs |
| UPC | 012505508846 |
| Condition | New |
- PowerPlus™ Blower
- Bright Halogen Lighting
- Dishwasher-Safe Filters
- Electronic Controls
Warranty
1 Year Limited (parts and labor)
