Your cart is empty
Enhance your kitchen's functionality with the Frigidaire Professional® 36" Wall Mount Chimney Hood. This powerful ventilation solution features three fan speeds to effectively remove smoke, steam, and odors while cooking. Its convertible design allows for both ducted and non-ducted installations, providing flexibility for your kitchen setup. With halogen lighting, you can illuminate your cooking area, making it both practical and stylish. Perfect for the modern chef who values performance and aesthetics.
Design Highlights
- Professional-style stainless steel design
| SKU | FHWC3655LS |
| Brand | Frigidaire |
| Color | Stainless Steel |
| Size | 36 inches |
| Blower | 400 CFM |
| Filters | Dishwasher-safe stainless steel filters |
| Lighting | Halogen |
| Fan Speeds | 3 |
| Ventilation Type | Wall Mount Chimney Hood, Convertible (ducted/non-ducted) |
| Width | 35.9375" |
| Height | 25" |
| Depth | 19.6875" |
| Weight | 50 lbs |
| UPC | 012505508839 |
| Condition | New |
- PowerPlus™ Blower
- Bright Halogen Lighting
- Dishwasher-Safe Filters
- Electronic Controls
Warranty
1 Year Limited (parts and labor)
