Your cart is empty
The Frigidaire 12,000 BTU Smart Portable Room Air Conditioner is your ultimate cooling solution for spaces up to 550 sq ft. Featuring smart technology, you can easily control the temperature from your smartphone, ensuring your home is always comfortable when you arrive. With three modes—Cool, Dry, and Fan—and a powerful cooling capacity of 12,000 BTU (ASHRAE), this unit provides efficient cooling while being energy conscious. Enjoy the convenience of smart cooling with Frigidaire.
Design Highlights
- Portable
Why You'll Love It
- Keeps home cool and comfortable
- Removes excess moisture
- Flexible cooling
- Control from smart device
| SKU | FHPW122AC1 |
| Brand | Frigidaire |
| Color | White |
| Modes | Cool, Dry, Fan |
| Timer | 24-hour programmable |
| Filter | Washable |
| Voltage | 115V |
| Fan Speeds | 3 |
| Energy Star | No |
| Coverage Area | Up to 550 sq ft |
| Cooling Capacity | 12,000 BTU (ASHRAE) / 7,000 BTU (SACC) |
| Dehumidification | Yes |
| Width | 16.5" |
| Height | 27.9" |
| Depth | 13.4" |
| Weight | 66.1 lbs |
| UPC | 012505117329 |
| Condition | New |
- 3-in-1 (Cool, Fan, Dehumidify)
- Dehumidifying Dry Mode
- Washable filter
- Remote control
- Caster wheels
- Auto restart
Smart Home Compatible
Frigidaire App
Included Accessories
- Exhaust hose
- Window kit
- Remote control
Warranty
1 Year Limited Warranty
