Your cart is empty
Store more and stress less with the GE 21.3 Cu. Ft. Frost-Free Upright Freezer. With its spacious capacity and Energy Star certification, this freezer is perfect for large families or bulk shoppers. The frost-free design eliminates the need for manual defrosting, while exterior electronic temperature controls offer easy, precise adjustments. Enjoy reliable, efficient food preservation with advanced technology and ample storage space.
Why You'll Love It
- Keep food frozen for 48 hours in the event of a power outage.
- Tested to perform in temperatures from 0°F to 110°F.
- Easily find items with bright LED lighting.
| SKU/Model | FUF21DLRWW |
| Brand | GE |
| Model | FUF21DLRWW |
| Color | White |
| Capacity | 21.3 cu. ft. |
| Energy Star | Yes |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Temperature Control | Exterior Electronic |
| Width | 32.875" |
| Height | 76.5" |
| Depth | 31.375" |
| Weight | 218 lbs |
| UPC | 084691840613 |
| Condition | New |
- Power Outage Promise
- Garage Ready
- LED interior lighting
- Lock with key
- 4 Glass Shelves (2 Adjustable, 2 Fixed)
- 5 Full-Width Door Bins
Warranty
Limited 1-year entire appliance











