Your cart is empty
The GE Profile™ 7.4 cu. ft. Smart Front Load Electric Dryer offers advanced drying with steam and sanitize cycles to keep your clothes fresh and hygienic. Its large capacity is perfect for families, while smart features allow remote monitoring and control for ultimate convenience.
Energy Star certified, this dryer combines efficiency with powerful performance, making laundry day easier and more effective than ever.
Design Highlights
- Topaz Satin finish
- Reversible Door
- LED Drum Light
Why You'll Love It
- Remotely monitor and control your dryer from your smartphone
- Steam feature reduces wrinkles and odors
- Sanitize cycle kills 99.8% of bacteria on laundry
| SKU/Model | PTD90EBMTRS |
| Brand | GE Profile |
| Model | PTD90EBMTRS |
| Color | Topaz Satin |
| Steam | Yes |
| Capacity | 7.4 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Energy Star | Yes |
| Width | 28" |
| Height | 39.75" |
| Depth | 32" |
| Weight | 145 lbs |
| UPC | 084691873092 |
| Condition | New |
- Steam Refresh/Dewrinkle
- Tangle Control
- Fabric Refresh
- Sanitize Cycle
- Washer Link
- Quick Dry
- Damp Alert
Smart Home Compatible
GE SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle AssistantIFTTT
Compatible Products
PFW950BPTDS
Warranty
Limited 1-year entire appliance (Parts and Labor)






