Your cart is empty
The GE Profile 7.3 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer offers advanced drying with steam and sanitize cycles for optimal garment care. Energy Star certified, it delivers efficient performance while removing wrinkles and allergens. Smart features allow for remote monitoring and control, making it perfect for tech-savvy households seeking convenience and superior laundry results.
Design Highlights
- Reversible Door
- Modern Diamond Gray finish
Why You'll Love It
- Start, stop and monitor your laundry from anywhere using your smartphone
- Refresh small loads and dewrinkle larger loads with the power of steam
- Sterilize clothing with elevated temperatures designed to kill common household bacteria
| SKU/Model | PTD70EBMTDG |
| Brand | GE Profile |
| Model | PTD70EBMTDG |
| Color | Diamond Gray |
| Steam | Yes |
| Capacity | 7.3 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 39.75" |
| Depth | 31" |
| Weight | 128 lbs |
| UPC | 084691866380 |
| Condition | New |
- Built-in WiFi
- Steam
- Sanitize Cycle
- Tangle Control
- Washer Link
- Quick Dry
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle AssistantIFTTT
Warranty
Limited 1-year entire appliance





