Your cart is empty
Experience the ultimate in laundry convenience with the GE 7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer. This innovative dryer features a Sanitize Cycle that eliminates 99.9% of bacteria, ensuring your clothes are not only clean but also hygienic. With Sensor Dry technology, it automatically adjusts drying time for optimal results, preventing over-drying and saving energy. Ideal for busy households, this dryer offers 10 versatile cycles and 4 temperature selections to accommodate all fabric types, making laundry day a breeze.
Design Highlights
- Aluminized Alloy Drum
- LED Display
- Reversible Door
Why You'll Love It
- Efficient drying with Sensor Dry
- Eliminates common household bacteria with Sanitize Cycle
- Monitors vent for optimal airflow
- Smart features for remote control and monitoring
| SKU | GFD55ESMNWW |
| Brand | GE |
| Model | GFD55ESMNWW |
| Color | White |
| Capacity | 7.8 cu. ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Vent Type | 4-Way (Rear, Right, Left, Bottom) |
| Sensor Dry | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Vent Sensor | Yes |
| Control Type | Electronic Touch with LED Display |
| Drum Material | Aluminized Alloy |
| Reversible Door | Yes |
| Number of Cycles | 10 |
| Number of Temperature Selections | 4 |
| Width | 27" |
| Height | 39.75" |
| Depth | 32" |
| Weight | 121 lbs |
| UPC | 084691866373 |
| Condition | New |
- Sanitize Cycle
- HE Sensor Dry
- Vent Sensor
- Wrinkle Care
- Damp Alert
- My Cycles
- Quick Dry
- Extended Tumble
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Compatible Products
GFW550SSNWW
Warranty
Limited 1-year entire appliance










