Your cart is empty
The Electrolux Front Load Perfect Steam™ Electric Dryer with LuxCare® Dry and Instant Refresh offers advanced fabric care in a spacious 8.0 cu. ft. drum. Steam technology eliminates wrinkles and odors, while LuxCare® Dry ensures even, gentle drying.
ENERGY STAR® certified for efficiency, this dryer is perfect for busy families who want professional results and convenience at home.
Design Highlights
- Reversible door for flexible installation
- Platinum Star® Limited Warranty
Why You'll Love It
- More accurately predicts dry times with Predictive Dry™
- Gently remove wrinkles and reduce static with Perfect Steam™
- Removes 95% of allergens from clothing, towels and bedding
| SKU/Model | ELFE753CAW |
| Brand | Electrolux |
| Model | ELFE753CAW |
| Color | White |
| Steam | Yes |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 8.0 cu. ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 141 lbs |
| UPC | 012505512735 |
| Condition | New |
- LuxCare® Dry System
- Instant Refresh cycle
- 15-Minute Fast Dry
- Predictive Dry™
- Perfect Steam™ wrinkle release option
- Allergen Option
- Reversible Door
- Luxury-Design® Lighting
Compatible Products
ELFW7537AW
Warranty
Limited 1-Year Parts and Labor




