Your cart is empty
The Electrolux 8.0 Cu. Ft. Gas Front Load Dryer with LuxCare® Dry and Instant Refresh is designed for busy households that demand efficiency and freshness. This Energy Star certified, stackable dryer features Instant Refresh to quickly remove wrinkles and odors, while LuxCare® Dry ensures even, gentle drying. Enjoy large capacity drying with advanced features for ultimate laundry convenience.
Design Highlights
- Reversible Door
- Luxury-Design® Lighting
Why You'll Love It
- Save time and energy with the 18-Minute Fast Dry
- Gently remove wrinkles and reduce static with Perfect Steam™
- Uses less energy with the eco-friendly option
| SKU/Model | ELFG7537AW |
| Brand | Electrolux |
| Model | ELFG7537AW |
| Color | White |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Stackable | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Dryer Fuel Type | Gas |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 141 lbs |
| UPC | 012505383677 |
| Condition | New |
- LuxCare® Dry System
- Instant Refresh cycle
- 18-Minute Fast Dry
- Perfect Steam™ option
- Eco-friendly option
- Allergen option
Compatible Products
ELFW7537AW
Warranty
1 Year Limited Warranty





