Your cart is empty
Upgrade your laundry routine with the Electrolux 8.0 Cu. Ft. Electric Front Load Dryer, featuring LuxCare® Dry for even, gentle drying and Perfect Steam™ to reduce wrinkles and refresh clothes. Energy Star certified, this dryer offers a spacious drum for large loads and advanced technology for optimal fabric care. Ideal for families seeking efficiency and convenience.
Design Highlights
- Platinum Star® Limited Warranty
- Luxury-Design® Lighting
Why You'll Love It
- Prevents over or under-drying with an advanced moisture sensor
- More accurately predicts dry times
- Gently releases wrinkles and reduces static
| SKU/Model | ELTE730CAD |
| Brand | Electrolux |
| Color | Charcoal |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Energy Star Certified | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 141 lbs |
| UPC | 012505513516 |
| Condition | New |
- LuxCare® Dry System
- PredictiveDry™
- Perfect Steam™
- 15-Minute Fast Dry
- Balanced Dry™
- Reversible Door
Compatible Products
ELFW730CAD
Warranty
1-Year Limited Warranty, 3-Year on Parts, Lifetime on Tub






