Your cart is empty
The Electrolux 8.0 Cu. Ft. Electric Front Load Dryer combines advanced LuxCare® Dry technology with Instant Refresh to deliver perfectly dried, wrinkle-free clothes every time. Its spacious drum accommodates large loads, while ENERGY STAR® certification ensures efficient operation. The Instant Refresh cycle uses steam to remove wrinkles and odors, making it ideal for busy families and professionals who demand convenience and care. Enjoy exceptional drying performance and fabric protection with Electrolux.
Design Highlights
- Luxury-Design® Lighting
Why You'll Love It
- More accurately predicts dry times
- Removes wrinkles and refreshes items with steam
- Traps lint so it doesn’t make a mess
| SKU/Model | ELFE763CAT |
| Brand | Electrolux |
| Model | ELFE763CAT |
| Color | Titanium |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 141 lbs |
| UPC | 012505513308 |
| Condition | New |
- LuxCare® Dry System
- Instant Refresh Cycle
- PredictiveDry™ Technology
- 15-Minute Fast Dry
- Perfect Steam™ Option
- LuxCare® Lint Shield
- Reversible Door
Compatible Products
ELFW7637AT
Warranty
1-Year Limited Warranty (Parts & Labor)







