Your cart is empty
The Electrolux 8.0 Cu. Ft. Electric Dryer is designed to complement your laundry routine with efficiency and style. With 9 drying cycles and 5 heat settings, this dryer ensures that your clothes are treated with care while achieving optimal drying results. Its spacious capacity allows you to dry larger loads, making it perfect for busy households. Plus, the Energy Star certification means you can dry your clothes while saving on energy costs.
Design Highlights
- White finish
- LED display
- Reversible door
Why You'll Love It
- Even drying
- Reduces wrinkles
- Prevents over-drying
- Quiet operation
| SKU | ELFE433CAW |
| Brand | Electrolux |
| Color | White |
| Cycles | 9 |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 8.0 cu. ft. |
| Energy Star | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Heat Settings | 5 |
| Sensor Drying | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 130 lbs |
| UPC | 012505114221 |
| Condition | New |
- LuxCare® Dry System
- Perfect Steam™ (optional)
- Instant Refresh
- Predictive Dry™
- Extended Tumble
- Perfect Balance® System
- Reversible Door
Compatible Products
ELFW4333AW
Warranty
1-Year Limited Warranty
