Your cart is empty
The Electrolux 700 Series 8.0 Cu. Ft. Front Load Gas Dryer with LuxCare® Plus Dry System is the perfect addition to your laundry room. Designed with advanced drying technology, this dryer ensures that your clothes are dried efficiently while maintaining their quality. Its spacious 8.0 Cu. Ft. capacity is ideal for large loads, making laundry day quick and easy. With Energy Star certification, you can enjoy powerful drying capabilities while being environmentally friendly.
Design Highlights
- Reversible door for flexible installation
- Premium LED lighting
Why You'll Love It
- More precise and thorough drying
- Gently removes wrinkles and refreshes clothes
- Prevents over or under-drying
| SKU | ELFG7537AT |
| Brand | Electrolux |
| Color | Titanium |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 8.0 Cu. Ft. |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 31.75" |
| Weight | 146 lbs |
| UPC | 012505660936 |
| Condition | New |
- LuxCare® Plus Dry System
- Perfect Steam™ option
- Predictive Dry™
- Instant Refresh Cycle
- Reversible Door
- Extended Tumble
- Control Lock
Compatible Products
ELFW7537AT
Warranty
Platinum Star® Limited Warranty

