Your cart is empty




GE Profile® Fingerprint Resistant Top Control with Stainless Steel Interior Dishwasher with Sanitize Cycle & Dry Boost with Fan Assist
SKU/Model: PDP715SYVFS|Condition: New
$1599.00
In Stock
Color: Fingerprint Resistant Stainless Steel
Fingerprint resistant dishwasher with sanitize cycle and 16 place settings.
Qty:
-+
Upgrade your kitchen with the GE Profile Fingerprint Resistant Top Control Dishwasher. Its stainless steel interior ensures durability and quiet operation at just 45 dBA. With advanced features like the Sanitize Cycle and Dry Boost with Fan Assist, your dishes come out sparkling clean and dry every time. Accommodating up to 16 place settings, this dishwasher is perfect for families and entertainers seeking high performance and style.
Design Highlights
- Fingerprint Resistant Stainless Steel finish
- Durable stainless steel interior
Why You'll Love It
- Gets dishes up to 3 times drier than standard heated dry cycles
- Cleans hard-to-reach areas inside tall items
- Quiet operation doesn't disrupt your home
| SKU/Model | PDP715SYVFS |
| Brand | GE Profile |
| Model | PDP715SYVFS |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Capacity | 16 Place Settings |
| Energy Star | Yes |
| Sound Level | 45 dBA |
| Control Type | Top Control |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Width | 23.75" |
| Height | 34" |
| Depth | 24" |
| Weight | 93 lbs |
| UPC | 084691858595 |
| Condition | New |
- Dry Boost™ with Fan Assist
- Steam + Sani cycle
- Piranha™ Hard Food Disposer
- Bottle Jets
- Third Rack
- 4 wash cycles
Warranty
1 Year Limited Warranty