Your cart is empty
Compact yet powerful, the GE Profile™ 18" Built-In Dishwasher is designed to fit seamlessly into smaller kitchens without sacrificing performance. Operating at a sound level of 52 dBA, this dishwasher ensures quiet operation while effectively cleaning your dishes. The stainless steel tub and nylon racks provide durability, while multiple wash cycles, including Heavy, Normal, Light, AutoSense, Sanitize, and Steam Prewash, allow for customizable cleaning options. Ideal for apartments or smaller homes, this dishwasher combines efficiency and style.
Design Highlights
- White finish
- Hidden Controls
| SKU | PDT145SGLWW |
| Brand | GE Profile |
| Color | White |
| Cycles | Heavy, Normal, Light, AutoSense, Sanitize, Steam Prewash, Dry Boost |
| Energy Star | Yes |
| Sound Level | 52 dBA |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Rack Material | Nylon |
| Water Filtration | 3-Stage Filtration |
| Width | 17.625" |
| Height | 34" |
| Depth | 24" |
| Weight | 75 lbs |
| UPC | 067732156973 |
| Condition | New |
- Dry Boost™
- Steam + Sani
- Bottle Wash Jets
- Piranha™ Hard Food Disposer
- Adjustable Upper Rack
- 3-Level Wash System
- Delay Start
- Child Lock
Warranty
1 Year Limited (parts and labor)





