Your cart is empty
Upgrade your kitchen with the GE Dishwasher featuring a stainless steel interior and a powerful sanitize cycle. With a quiet 51 dBA operation and ENERGY STAR® certification, this dishwasher offers efficient, whisper-quiet cleaning. Three versatile wash cycles ensure spotless dishes every time, making it ideal for families and busy professionals who value performance and reliability.
Design Highlights
- Stainless steel interior
- Fully integrated top controls
Why You'll Love It
- Ensures consistently clean items with a disposer that pulverizes food particles
- Reduces 99.999% of bacteria found on dishes
| SKU/Model | GDT225SSLSS |
| Brand | GE |
| Model | GDT225SSLSS |
| Color | Stainless Steel |
| Energy Star | Yes |
| Sound Level | 51 dBA |
| Control Type | Top Control |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 3 |
| Width | 23.75" |
| Height | 33.375" |
| Depth | 24" |
| Weight | 87 lbs |
| UPC | 084691866324 |
| Condition | New |
- Piranha Hard Food Disposer
- Sanitize Cycle (NSF Certified)
- 1-Hour Wash Cycle
- Dry Boost™
- Steam + Sani
- CleanSensor
- Delay Start (1-12 Hr.)
Warranty
Limited 1-year entire appliance




