Your cart is empty
Enjoy sparkling clean dishes with the GE Top Control Dishwasher, featuring a stainless steel interior, advanced sanitize cycle, and Dry Boost with Fan Assist for superior drying. Operating at a whisper-quiet 46 dBA, this Energy Star certified dishwasher is perfect for modern kitchens and open living spaces. Its sleek top controls and efficient performance make it a must-have for busy households.
Design Highlights
- Slate Finish
- Stainless Steel Interior
- Top Controls
Why You'll Love It
- Uses a fan to pull moisture out, resulting in table-ready dishes
- Cleans hard-to-reach areas inside tall items
- Provides extra loading flexibility for utensils and small items
- Sanitizes and loosens tough soils
| SKU/Model | GDT670SMVES |
| Brand | GE |
| Color | Slate |
| Energy Star | Yes |
| Sound Level | 46 dBA |
| Control Type | Top Control, Electronic |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Place Settings | 16 |
| Width | 23.75" |
| Height | 34" |
| Depth | 24" |
| Weight | 98 lbs |
| UPC | 084691851213 |
| Condition | New |
- Dry Boost with Fan Assist
- Bottle Jets
- 3rd Rack
- Steam + Sani
- Piranha Hard Food Disposer
- 1-Hour Wash Cycle
Warranty
1 Year Limited Parts & Labor














