Your cart is empty
Experience superior cleaning with the GE 24" Top Control Dishwasher, featuring a robust stainless steel interior and advanced sanitize cycle for spotless dishes. Its quiet 54 dBA operation ensures minimal noise, while top electronic controls provide seamless usability. Energy Star certification means you save on energy without compromising performance—perfect for eco-conscious families.
Design Highlights
- Stainless Steel Finish
- Stainless Steel Interior
- Top Controls
Why You'll Love It
- Gets hard-to-dry items up to 3 times drier than heated dry cycles
- Loosens tough soils and reduces bacteria
- Ensures consistently clean items with a blade that pulverizes food particles
- Provides a quick wash for lightly soiled dishes
| SKU/Model | GBT500SSVSS |
| Brand | GE |
| Model | GBT500SSVSS |
| Color | Stainless Steel |
| Energy Star | Yes |
| Sound Level | 54 dBA |
| Control Type | Top Control, Electronic |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Place Settings | 16 |
| Number of Cycles | 4 |
| Width | 24" |
| Height | 34" |
| Depth | 24" |
| Weight | 65 lbs |
| UPC | 084691851077 |
| Condition | New |
- Dry Boost™
- Steam + Sani
- Piranha™ Hard Food Disposer
- 1-Hour Wash Cycle
- AutoSense Cycle
- Adjustable Upper Rack
Warranty
1 Year Limited Parts & Labor

.webp&w=1920&q=75)

.webp&w=1920&q=75)







