Your cart is empty
Upgrade your kitchen with the GE 24" Top Control Dishwasher featuring Auto Open Dry and Sanitize Cycle. This high-capacity dishwasher accommodates up to 16 place settings, making it ideal for large families or entertaining guests. With a remarkably quiet operation at just 47 dBA, you can run it anytime without disturbing your peace. The innovative Auto Open Dry feature ensures that your dishes come out perfectly dry, while the Sanitize Cycle guarantees a hygienic clean. With four wash cycles and six options, you can customize your cleaning experience to suit any load.
Design Highlights
- Fingerprint Resistant Stainless Steel finish
- Top Controls
- Stainless Steel Interior
Why You'll Love It
- Enhanced drying
- Sanitizes dishes
- Quiet operation
- Cleans bottles effectively
| SKU | GBT600SSVFS |
| Brand | GE |
| Model | GBT600SSVFS |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| dBA | 47 dBA |
| Cycles | 4 |
| Options | 6 |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 15A |
| Capacity | 16 Place Settings |
| Energy Star | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Width | 23.75" |
| Height | 34" |
| Depth | 24" |
| Weight | 70 lbs |
| UPC | 067732155127 |
| Condition | New |
- Auto Open Dry
- Dry Boost with Fan Assist
- Sanitize Cycle
- Bottle Jets
- Piranha Hard Food Disposer
- Steam Pre-Wash
- Adjustable Upper Rack
Warranty
1 Year Limited (parts & labor)





.webp&w=1920&q=75)
.webp&w=1920&q=75)











