Your cart is empty
Experience precision and style with the GE 30" Built-In Knob Control Electric Cooktop. Its sleek black ceramic glass surface is easy to clean and adds modern elegance to any kitchen. Four powerful ribbon elements provide rapid, even heating, while intuitive knob controls offer reliable performance for home cooks who value both form and function.
Design Highlights
- Frameless ceramic glass surface for a seamless look
- Easy-to-use knob controls
Why You'll Love It
- Provides a wide range of heat settings for precise cooking
- Easy to clean smooth glass surface
| SKU/Model | JP3030DWBB |
| Brand | GE |
| Color | Black |
| Size | 30 in. |
| Voltage | 240V |
| Wattage | 6400W |
| Elements | 4 Ribbon |
| Control Type | Knob |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Width | 29.75" |
| Height | 4" |
| Depth | 21" |
| Weight | 40 lbs |
| UPC | 084691811613 |
| Condition | New |
- Four ribbon heating elements
- Keep Warm setting
- Melt setting
- Hot surface indicator lights
- Control lock capability
Warranty
1 Year Limited Warranty



