Your cart is empty
Enjoy professional-grade cooking at home with the Frigidaire Professional 30'' Electric Cooktop. Its smoothtop ceramic glass surface is easy to clean and provides even heat distribution. The intuitive knob controls make adjusting temperatures simple, while the 30-inch size fits seamlessly into most kitchens. Ideal for home cooks who want reliable performance and a sleek, modern design.
Design Highlights
- Professional-grade control knobs
Why You'll Love It
- Flexible elements expand to meet your cooking needs
- Prepare a range of dishes with precision temperature control
| SKU/Model | FHWC3050RS |
| Brand | Frigidaire Professional |
| Color | Stainless Steel |
| Size | 30 Inch |
| Voltage | 240V / 208V |
| Control Type | Knob |
| Surface Type | Smoothtop Ceramic Glass |
| Width | 30.75" |
| Height | 2.625" |
| Depth | 21.5" |
| Weight | 40 lbs |
| UPC | 012505511667 |
| Condition | New |
- PrecisionPro Controls™
- SpaceWise® Expandable Elements
- Hot Surface Indicator
- Five Element Cooktop
Warranty
1-Year Limited Warranty








