Your cart is empty
Revolutionize your cooking with the Café™ 36" Smart Touch-Control Induction Cooktop. Featuring five powerful induction elements, including a 3700W main element, this cooktop delivers precise, efficient heat for any culinary task. The intuitive glide touch controls make it easy to adjust settings with a simple swipe.
Ideal for modern kitchens, this cooktop combines cutting-edge technology with sleek design, offering fast, safe, and responsive cooking for discerning home chefs.
Design Highlights
- Beveled Edge Glass Cooktop
- Red/White LED Display
Why You'll Love It
- Cook with confidence using a smart pan that communicates with the cooktop
- Control two 8" elements simultaneously to evenly heat large cookware
- Enjoy a premium look that matches your kitchen
| SKU/Model | CHP90362TSS |
| Brand | Café |
| Color | Stainless Steel |
| Elements | 5 |
| Control Type | Glide Touch |
| Main Element Power | 3700W |
| Width | 36" |
| Height | 4.625" |
| Depth | 20.875" |
| Weight | 52 lbs |
| UPC | 084691873099 |
| Condition | New |
- Gourmet Guided Cooking
- Precision Temperature Control
- 11" 3700W Induction Element
- Two 8" 2500W SyncBurners
- Pan Presence & Size Sensor
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle AssistantChefConnect
Included Accessories
- Precision cooktop sensor
Warranty
1 Year Limited Parts & Labor





