Your cart is empty
Unleash your culinary creativity with the Café 36" Gas Cooktop. Featuring five powerful burners and a total output of 62,000 BTU, this cooktop offers precise control for all your cooking needs. Durable cast iron grates provide stability and style, making it an ideal choice for gourmet kitchens and passionate home chefs.
Design Highlights
- Edge-to-edge grates
- Backlit knobs indicate when burners are on
Why You'll Love It
- Offers the flexibility of three different burners in one
- Contain spills and make cleaning quick and easy
- Enjoy a premium look and feel
| SKU/Model | CGP95362MS1 |
| Brand | Café |
| Color | Stainless Steel |
| Size | 36 in. |
| Total BTU | 62000 |
| Grate Material | Cast Iron |
| Number of Burners | 5 |
| Width | 36" |
| Height | 5.5" |
| Depth | 21" |
| Weight | 55 lbs |
| UPC | 084691839814 |
| Condition | New |
- 20,000 BTU tri-ring burner
- Precise Simmer burner
- Sealed cooktop burners
- Heavy-duty, dishwasher-safe grates
- White LED backlit heavy-duty knobs
Compatible Products
JXGRIDL1
Warranty
Limited 1-year entire appliance



