Your cart is empty
Bring professional-grade ventilation to your kitchen with the Café™ 30" Smart Wall Mount Commercial Hood. Featuring powerful 600 CFM airflow, dimmable LED lighting, and smart connectivity, this hood efficiently removes smoke and odors while providing customizable illumination. Its sleek design and advanced technology make it ideal for serious home chefs and modern kitchens.
Design Highlights
- Commercial-style design
- Matte Black finish
Why You'll Love It
- Effectively removes smoke, grease, odors and moisture from the air
- Control your hood from anywhere using your smartphone
- Brightly illuminate your cooktop with adjustable LED lighting
| SKU/Model | CVW93043PDS |
| Brand | Café |
| Color | Matte Black |
| CFM | 600 |
| Sones | 8.0 (Boost) |
| Lighting | LED |
| Duct Size | 8-in. Round |
| Width | 29.875" |
| Height | 18" |
| Depth | 25" |
| Weight | 68 lbs |
| UPC | 084691849181 |
| Condition | New |
- 600-CFM venting system
- Dimmable LED lighting
- Removable grease filter
- Commercial-style baffle filters
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Warranty
Limited 1-year entire appliance


