Your cart is empty
Keep your dishes at the perfect temperature with the Café™ 30" Warming Drawer. With a spacious 1.9 cu. ft. capacity, variable temperature control (80°F to 250°F), and adjustable humidity, it’s ideal for entertaining or busy families. The sleek 30" design integrates seamlessly into your kitchen, ensuring your meals are always ready to serve at their best.
Design Highlights
- Can be installed with a custom panel and handle
- Sleek stainless steel design
Why You'll Love It
- Keeps food warm and ready to serve
- Can be used to proof bread dough
- Warms plates and serving dishes before meals
| SKU/Model | CTW900P2PS1 |
| Brand | Café |
| Color | Stainless Steel |
| Width | 30 in. |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 15A |
| Capacity | 1.9 cu. ft. |
| Humidity Control | Variable (Crisp/Moist) |
| Temperature Control | Variable (80°F to 250°F) |
| Width | 29.75" |
| Height | 10.5" |
| Depth | 23.5" |
| Weight | 70 lbs |
| UPC | 084691849769 |
| Condition | New |
- Variable temperature control
- Variable humidity control
- 'On' indicator light
- Half rack for two-level placement
- Frameless drawer front
Included Accessories
- Half Rack
Warranty
Limited 1-year entire appliance


