Votre panier est vide
Experience next-level laundry care with the GE Profile™ 6.2 cu. ft. Washer featuring Smarter Wash Technology and FlexDispense™. This high-capacity, Energy Star certified washer is engineered to handle large loads efficiently, saving you time and energy. The Smarter Wash Technology adapts each cycle for optimal cleaning, while FlexDispense™ ensures precise detergent delivery for outstanding results.
Ideal for families and busy professionals, this washer combines powerful performance with intuitive controls, making laundry day easier and more effective than ever.
Points forts du design
- Soft-close glass lid
- Digital touch controls
Pourquoi vous l'aimerez
- Antimicrobial technology protects against odor-causing bacteria
- Automatically senses the size of your load and adds the right amount of water
- Dispenses detergent, pods, or fabric softener with dedicated dispensers
| UGS/Modèle | PTW700BPTDG |
| Marque | GE Profile |
| Modèle | PTW700BPTDG |
| Couleur | Diamond Gray |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 6.2 cu. ft. (IEC) |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27.875" |
| Height | 43.875" |
| Depth | 28" |
| Weight | 165 lbs |
| UPC | 084691866383 |
| État | Nouveau |
- Microban® Antimicrobial Technology
- Smarter Wash Technology
- Smart FlexDispense®
- Tangle Control
- Power Pre-Wash
- 10-year warranty on motor
Compatible maison intelligente
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Produits compatibles
PTD700BPTDGPTD70EBPTDG
Garantie
Limited 1-year entire appliance




