Votre panier est vide
Transform laundry day with the GE Profile™ 6.1 cu. ft. Capacity Smart Front Load Steam Washer. Featuring SmartDispense™ technology and the UltraFresh Vent System with OdorBlock™, this washer ensures optimal cleaning and freshness for every load.
Its large 6.1 cu. ft. capacity, stackable design, and ENERGY STAR® efficiency make it ideal for families and those seeking convenience and sustainability. Enjoy advanced features like steam cleaning and smart connectivity for a truly modern laundry experience.
Points forts du design
- Large capacity drum
- Sapphire Blue finish
Pourquoi vous l'aimerez
- Helps prevent odor-causing bacteria
- Automatically dispenses detergent for up to 32 loads
- Wash and dry a small load in the washer, eliminating the need to transfer clothes
| UGS/Modèle | PFW870SPVRS |
| Marque | GE Profile |
| Modèle | PFW870SPVRS |
| Couleur | Sapphire Blue |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 6.1 cu. ft. (IEC) |
| Stackable | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Width | 28" |
| Height | 39.75" |
| Depth | 34" |
| Weight | 251 lbs |
| UPC | 084691871402 |
| État | Nouveau |
- UltraFresh Vent System™ with OdorBlock™
- Microban® antimicrobial technology
- SmartDispense™ Technology
- 1 Step Wash + Dry
- PowerSteam
- Dynamic Balancing Technology (dBT™)
Compatible maison intelligente
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Garantie
1 Year Limited Parts & Labor, 10 Year Motor







