Votre panier est vide
Take laundry to the next level with the GE Profile™ 5.0 cu. ft. Capacity Washer. Featuring Smarter Wash Technology and FlexDispense™, this washer customizes each cycle for optimal cleaning and fabric care. The large capacity handles family-sized loads, while the Energy Star rating ensures efficiency. Capacitive touch controls provide a modern, intuitive user experience. Perfect for busy households seeking advanced cleaning and convenience.
Points forts du design
- Diamond Gray finish
- Soft Close Glass Lid
Pourquoi vous l'aimerez
- Adaptive technology automatically adjusts wash time and water for optimal care
- Automatically dispenses detergent, pods, or fabric softener at the right time
- Helps prevent odor-causing bacteria on key washer components
| UGS/Modèle | PTW600BPRDG |
| Marque | GE Profile |
| Couleur | Diamond Gray |
| Capacity | 5.0 cu. ft. |
| Energy Star | Yes |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Wash Mechanism | Infusor |
| Width | 27.875" |
| Height | 43.875" |
| Depth | 28" |
| Weight | 155 lbs |
| UPC | 084691866639 |
| État | Nouveau |
- Smarter Wash Technology
- FlexDispense™
- Tangle Control
- Microban® Antimicrobial Technology
- Sanitize with Oxi
- dBT™ Quiet Control
Compatible maison intelligente
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Produits compatibles
PTD60EBPRDG
Garantie
1 Year Limited Parts & Labor, 10 Year Motor



