Votre panier est vide
Handle tough laundry loads with the GE 4.9 cu. ft. Washer, equipped with a heavy-duty agitator and a durable stainless steel basket. Its 800 RPM max spin speed ensures clothes come out cleaner and drier, making it a great choice for active families and busy households. Dependable and robust, this washer is built to last.
Points forts du design
- Soft Close Glass Lid
- Rotary-Electronic Controls with LED Indicators
Pourquoi vous l'aimerez
- Sanitize and remove 99% of bacteria with a dedicated Oxi cycle.
- Loosen stains by soaking for up to 2 hours before the wash cycle.
- Enjoy a quieter close with the hydraulic technology in the lid.
| UGS/Modèle | GTW491BMRDG |
| Marque | GE |
| Modèle | GTW491BMRDG |
| Couleur | Diamond Gray |
| Capacity | 4.9 cu. ft. |
| Wash Basket | Stainless Steel |
| Max Spin Speed | 800 RPM |
| Wash Mechanism | Heavy-Duty Agitator |
| Width | 27" |
| Height | 44" |
| Depth | 27" |
| Weight | 135 lbs |
| UPC | 084691873087 |
| État | Nouveau |
- Sanitize with Oxi
- Deep Fill
- Auto Soak
- Speed Wash
- 12 Wash Cycles
Garantie
1-Year Limited Parts and Labor
.webp&w=1920&q=75)
.webp&w=1920&q=75)




