Votre panier est vide
The Electrolux 4.4 Cu. Ft. Front Load Washer delivers powerful cleaning with LuxCare® Wash System and steam, ensuring your clothes are spotless and cared for. Its 1300 RPM max spin speed reduces drying time, while Energy Star certification means lower energy bills. Perfect for households seeking a balance of performance, efficiency, and fabric care.
Points forts du design
- IQ-Touch™ Controls
- Luxury-Design® Lighting
- White Finish
Pourquoi vous l'aimerez
- Provides a thorough and gentle clean for all fabric types
- Saves time with a quick wash cycle for small loads
- Removes tough stains effectively with steam and specialized cycles
| UGS/Modèle | ELFW7437AW |
| Marque | Electrolux |
| Modèle | ELFW7437AW |
| Couleur | White |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 4.4 Cu. Ft. |
| Energy Star | Yes |
| Max Spin Speed | 1300 RPM |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 237 lbs |
| UPC | 012505560936 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Wash System
- 15-Minute Fast Wash
- Perfect Steam™
- StainTreat™ II option
- Solid Soil level
- ENERGY STAR® Certified
- Perfect Balance® System/Second Floor Guarantee
- Reversible door
Produits compatibles
ELFG7437AWELFE743CAWEPWD257UIW
Garantie
Limited 1-Year Parts and Labor, 10-Year Motor, Lifetime on Tub






