Votre panier est vide
Tackle laundry day with confidence using the Electrolux 4.4 Cu. Ft. Front Load Washer, equipped with LuxCare® Wash System and steam for deep cleaning. With a robust 1300 RPM max spin speed and Energy Star certification, this washer delivers efficiency and performance. Perfect for families and individuals seeking reliable, fabric-friendly washing with advanced stain-fighting power.
Points forts du design
- IQ-Touch™ Controls
- Luxury-Design® Lighting
- Graphite Finish
Pourquoi vous l'aimerez
- Provides a thorough and gentle clean for all fabric types
- Saves time with a quick wash cycle for small loads
- Removes tough stains effectively with steam and specialized cycles
| UGS/Modèle | ELFW7437AG |
| Marque | Electrolux |
| Modèle | ELFW7437AG |
| Couleur | Graphite |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 4.4 Cu. Ft. |
| Energy Star | Yes |
| Max Spin Speed | 1300 RPM |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 237 lbs |
| UPC | 012505560950 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Wash System
- 15-Minute Fast Wash
- Perfect Steam™
- StainTreat™ II option
- Solid Soil level
- ENERGY STAR® Certified
- Perfect Balance® System/Second Floor Guarantee
- Reversible door
Produits compatibles
ELFG7437AGELFE743CAGEPWD257UGG
Garantie
Limited 1-Year Parts and Labor, 10-Year Motor, Lifetime on Tub







