Votre panier est vide
The Electrolux 24'' Compact Washer with LuxCare® Wash System is engineered for small spaces without compromising on performance. Featuring a 2.4 cu. ft. capacity and a powerful 1400 RPM spin speed, this washer delivers thorough cleaning and faster drying times. Energy Star Most Efficient certification ensures top-tier energy savings. Its stackable design makes it perfect for apartments, condos, or laundry closets, while advanced wash technology protects your fabrics and delivers outstanding results every cycle.
Points forts du design
- IQ-Touch™ Controls
- Compact, stackable design
Pourquoi vous l'aimerez
- Offers a thorough clean with improved wash actions and temperature control.
- Gently lifts dirt and stains from fibers with Perfect Steam™.
- Runs smoothly without vibration, ideal for installation anywhere in your home.
| UGS/Modèle | EPWD257UIW |
| Marque | Electrolux |
| Modèle | EPWD257UIW |
| Couleur | Island White |
| Voltage | 240V/208V |
| Capacity | 2.4 Cu. Ft. |
| Stackable | Yes |
| Energy Star | Most Efficient |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Width | 24" |
| Height | 33.5" |
| Depth | 25.0625" |
| Weight | 205 lbs |
| UPC | 012505520265 |
| État | Nouveau |
- LuxCare® Wash System
- Perfect Steam™
- 15-Minute Fast Wash
- Solid Soil level cleans heavily soiled items
- Perfect Balance® System/Second Floor Guarantee
- Reversible door
Produits compatibles
ELDE257UIW
Garantie
1-Year Limited Warranty



