Votre panier est vide
Efficiently cool small rooms with the GE 6,000 BTU Electronic Window Air Conditioner. Designed for spaces up to 250 sq. ft., it features electronic controls, a convenient remote, and Energy Star certification for lower energy bills. Perfect for bedrooms, offices, or apartments, this unit delivers reliable comfort and easy operation.
Pourquoi vous l'aimerez
- Energy efficient cooling for small rooms
- Conveniently control settings from across the room with the remote
| UGS/Modèle | AWCS06BWFC |
| Marque | GE |
| Couleur | White |
| Voltage | 115V |
| Energy Star | Yes |
| Cooling Capacity | 6,000 BTU |
| Recommended Room Size | 151-250 sq. ft. |
| Width | 18.625" |
| Height | 12.75" |
| Depth | 15.875" |
| Weight | 43 lbs |
| UPC | 084691870023 |
| État | Nouveau |
- 3 Cooling Speeds and 3 Fan Speeds
- Electronic Thermostat with Remote
- 24-Hour On/Off Timer
- Power Outage Restart
- EZ Mount installation kit
Accessoires inclus
- Remote Control
- Window Installation Kit
Garantie
1 Year Limited Warranty


