Votre panier est vide
Beat the heat in smaller spaces with the GE 5,000 BTU Mechanical Window Air Conditioner. Designed for rooms up to 150 sq. ft., this compact unit offers straightforward mechanical controls for easy operation. It’s the ideal solution for bedrooms, dorms, or home offices needing quick, reliable cooling.
Points forts du design
- Simple, easy-to-use mechanical controls
Pourquoi vous l'aimerez
- Provides basic, effective cooling for very small spaces
- Simple to install and operate
| UGS/Modèle | AWAS05BWFC |
| Marque | GE |
| Couleur | White |
| Voltage | 115V |
| Cooling Capacity | 5,000 BTU |
| Recommended Room Size | up to 150 sq. ft. |
| Width | 16.4375" |
| Height | 12.625" |
| Depth | 13.375" |
| Weight | 36 lbs |
| UPC | 084691870009 |
| État | Nouveau |
- 2 Cooling Speeds and 2 Fan Speeds
- Mechanical Thermostat
- Fixed Chassis
- EZ Mount installation kit
Accessoires inclus
- Window Installation Kit
Garantie
1 Year Limited Warranty


