Votre panier est vide
Enhance your kitchen's air quality with the Frigidaire 30'' Wall-Mount Convertible Hood. With a 400 CFM fan and three speeds, it efficiently removes smoke and odors. The convertible venting system allows for both ducted and ductless installation, while halogen lighting provides bright illumination for your cooktop. Sleek and functional, it's ideal for modern homes seeking style and performance.
Points forts du design
- Wall-mount chimney style
- Stainless steel finish
Pourquoi vous l'aimerez
- Effectively removes smoke, grease, and odors from your kitchen
- Illuminates your cooktop for better visibility
- Easy to maintain and clean
| UGS/Modèle | FHWC3070LS |
| Marque | Frigidaire |
| Couleur | Stainless Steel |
| CFM | 400 CFM |
| Ducting | Convertible (Vented/Ductless) |
| Lighting | Halogen |
| Fan Speeds | 3 |
| Filter Type | Dishwasher-Safe Mesh Filters |
| Width | 29.94" |
| Height | 42.5" |
| Depth | 19.69" |
| Weight | 36 lbs |
| UPC | 012505561094 |
| État | Nouveau |
- Powerful 3-Speed Fan
- Dual Halogen Lighting for cooktop illumination
- Dishwasher-Safe Filters
- Convertible Exhaust System
Garantie
1 Year Limited Warranty
