Votre panier est vide
Bring modern style and powerful ventilation to your kitchen with the Frigidaire 30'' Wall-Mount Glass Canopy Hood. With 400 CFM airflow and three fan speeds, it quickly clears the air of smoke and odors. The elegant glass canopy and halogen lighting add a contemporary touch, while dishwasher-safe filters make cleaning effortless.
Ideal for design-conscious homeowners, this hood blends performance with striking aesthetics.
Points forts du design
- Glass Canopy Design
- Stainless Steel Chimney
Pourquoi vous l'aimerez
- Effectively removes smoke, grease, and odors
- Bright halogen lighting illuminates the cooktop
- Easy to clean filters
| UGS/Modèle | FHWC3055LS |
| Marque | Frigidaire |
| Modèle | FHWC3055LS |
| Couleur | Stainless Steel & Glass |
| Lighting | Halogen |
| Fan Speeds | 3 |
| Filter Type | Dishwasher-Safe Filters |
| Airflow (CFM) | 400 CFM |
| Width | 29.875" |
| Height | 42" |
| Depth | 19.6875" |
| Weight | 41 lbs |
| UPC | 012505512692 |
| État | Nouveau |
- Halogen Lighting
- Three Fan Speeds
- Dishwasher-Safe Filters
- Convertible to Recirculating
Garantie
1 Year Limited Warranty
