Votre panier est vide
The Frigidaire 12,000 BTU Window-Mounted Room Air Conditioner is designed for cooling larger spaces up to 550 sq ft. With a robust cooling capacity of 12,000 BTU, it efficiently cools your room while providing three fan speeds for customized comfort. Although it is not Energy Star rated, it delivers reliable performance to keep you cool during the hottest days. Perfect for living rooms or larger bedrooms, this air conditioner is a dependable choice for your cooling needs.
Points forts du design
- Standard design
Pourquoi vous l'aimerez
- Cools rooms efficiently
- Convenient controls
| UGS | FHWC123TC1 |
| Marque | Frigidaire |
| Couleur | White |
| Timer | 24-hour programmable |
| Voltage | 115V |
| Controls | Electronic |
| Fan Speeds | 3 |
| Energy Star | No |
| Coverage Area | Up to 550 sq ft |
| Cooling Capacity | 12,000 BTU |
| Width | 19" |
| Height | 14.5" |
| Depth | 21.5" |
| Weight | 68 lbs |
| UPC | 012505117428 |
| État | Nouveau |
- Sleep Mode
- Auto Restart
- Remote Control
- Filter Check Indicator
- Multi-Directional Airflow
Accessoires inclus
- Remote control
- Window mounting kit
Garantie
1 Year Limited Warranty
